Loading...

Düzce Umut Atölyesi

Düzce Umut Atölyesi, S.S. Evsiz Depremzedeler Dayanış-ma Konut Yapı Kooperatifi üyelerinin/ortaklarının kendi mahallelerini kurmak üzere yaptıkları çağrı ile bir araya geldi. 1999 Marmara Depremi’ni kiracı olarak yaşayan kooperatif üyelerinin sağlıklı bir çevrede, ucuz ve yaşanabilir konut sahibi olmak için 13 sene önce başlattıkları mücadeleyi ve kiracı hakları kapsamında elde ettikleri kazanımları desteklemek isteyen Düzce Umut Atölyesi, farklı disiplinlerden bir araya gelen gönüllülerden oluşuyor. 

Mimarlık, inşaat mühendisliği, şehir planlama, peyzaj mimarlığı, hukuk, sosyoloji, iletişim ve grafik tasarım gibi birçok farklı alandan akademisyen, uzman ve öğrencilerden oluşan gönüllüler; kanıksanmış üretim sistemleri içinde yerini alan mesleklerin insana değmeyen, belki de değer vermeyen, rahatsız edici taraflarını dert ediniyor; başka bir üretimin mümkün olduğunu savunuyor. 

Yaşadıkları felaketten sonra dağılıp vazgeçmek yerine birlik olup mücadele etmeyi seçen kooperatif üyeleri, katılımcı pratikler ile hep birlikte tasarladıkları yaşam alanlarının Türkiye’ye örnek olmasını umuyor. Geçen iki yıl boyunca Düzce Umut Atölyesi Gönüllüleri ve Kooperatif üyeleri/ortakları pek çok toplantı ve atölye düzenleyerek mimari projeyi dayanışma ile hep birlikte oluşturdular ve Düzce Umut Evleri’nin inşaatına başladılar. 

Dayanışma, birliktelik ve umut ile geçen iki yılın sonunda, Düzce’li kooperatif üyeleri/ortakları kendi tasarladıkları evlerinin tamamlanmasını bekliyorlar.

medium.com/duzcehopehomes

duzceumutatolyesi.wordpress.com

facebook.com/duzceumutatolyesi/

twitter.com/duzceumutatolye